Każdy profesjonalny gabinet stomatologiczny powinien być wyposażony w odpowiednie narzędzia, przy pomocy których dentysta może wykonywać poszczególne zabiegi. Pośród wielu z nich można wymienić wiertła, które pozwalają każdemu dentyście naruszyć tkankę zęba, opracować ubytek czy usunąć próchnicę. Co warto wiedzieć na temat tych narzędzi?
Czym charakteryzują się wiertła dentystyczne
Wiertła stomatologiczne to narzędzia rotacyjne, dzięki którym możliwa jest praca na twardych tkankach zęba. Dzięki nim każdy stomatolog może szybko oraz sprawnie opracować wybrane miejsce zapewniając sobie jednocześnie maksymalny komfort pracy.
Te istotne narzędzia stanowią wymienne elementy mechanicznego urządzenia obrotowo -tnącego, które jest zwane wiertarką dentystyczną. Składają się one z elementów takich jak:
- trzon,
- szyjka,
- główka.
Końcówki wierteł dentystycznych mogą posiadać różnorodne kształty, na przykład:
- walca,
- stożka,
- różyczki,
- gwiazdki,
- koła – (wiertła tarczowe).
Stosowanie wierteł w leczeniu uzębienia było znane już w starożytności, ale dopiero na przełomie XIX i XX wieku powstał nowoczesny sprzęt, najpierw o napędzie manualnym, a później elektrycznym. Dziś w gabinetach dentystycznych powszechnie stosuje się wiertła diamentowe, stalowe oraz wykonane ze węglików spiekanych. Poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą nie tylko kształtem i wielkością, lecz także zastosowaniem.
Wiertła diamentowe – zalety i zastosowanie
Obecnie we wszystkich gabinetach dentystycznych są powszechnie wykorzystywane wiertła stomatologiczne diamentowe. Te najbardziej uniwersalne narzędzia stomatologiczne są stosowane do pracy w materiałach twardych oraz do wygładzania powierzchni zębów. Charakteryzują się one tym, że są najtwardsze oraz najtrwalsze spośród wszystkich wierteł używanych w gabinetach. Ich końcówka jest pokryta ziarnami nasypu diamentowego, które umożliwiają łatwe opracowywanie zębiny w wybranym zakresie.
Zakres prac wykonywanych z pomocą wierteł diamentowych jest bardzo szeroki. Na rynku dostępne są modele szczelinowe, kulkowe oraz stożkowe, które to pozwalają na opracowywanie zęba w pożądany sposób oraz na precyzyjne przygotowanie go do kolejnych zabiegów. To, co wyróżnia te narzędzia dentystyczne to precyzja oraz wysoka efektywność.
Dzięki posiadaniu bardzo twardej powierzchni tego typu wiertła pozwalają w szybki sposób uzyskać pożądany kształt naturalnego zęba czy też wypełnienia. Dzięki tym narzędziom poszczególne zabiegi dentystyczne są nie tylko skuteczniejsze, lecz także bardzo komfortowe dla każdego pacjenta.