Medycyna pracy a badania wysokościowe

783 0

Praca na wysokości jest zaliczana do jednej z najbardziej niebezpiecznych. Aby móc ją wykonywać trzeba spełniać określone wymagania dotyczące stanu zdrowia. W celu uzyskania pozwolenia do wykonywania prac na wysokości trzeba wykonać szereg badań i udać się do lekarza medycyny pracy, który to wydaje stosowne zaświadczenie.

Praca na wysokości a bezpieczeństwo pracowników

Zgodnie z obowiązującymi przepisami praca na wysokości jest wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 metra nad poziomem podłogi lub ziemi. Niemniej nie zalicza się do niej prac na powierzchni, niezależnie od wysokości, na jakiej się znajduje, gdy jest ona osłonięta ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi lub oszklonymi ścianami oraz gdy powierzchnia ta jest wyposażona w inne stałe konstrukcje chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości.

Praca na wysokości stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia oraz życia wykonującej ją osoby. W związku z tym konieczne jest zachowanie wszelkich środków ostrożności. Może ona być wykonywana tylko wtedy, gdy pracownik posiada odpowiednie zaświadczenie od lekarza medycyny pracy.

Badania a praca na wysokości

Badania wysokościowe wymagają wizyty u kilku specjalistów. Trzeba koniecznie udać się do okulisty, gdyż wada wzroku może być przeszkodą do wykonywania prac na wysokości. Podczas jej wykonywania nie można używać okularów, niemniej dozwolone jest używanie soczewek.

Poza tym należy odbyć wizytę u:

  • laryngologa
  • neurologa
  • psychologa

Badania wysokościowe obejmują także sprawdzenie poziomu glukozy we krwi. Na badanie cukru należy udać się na czczo. Zaleca się, aby ostatni posiłek był spożyty na około 12 godzin przed pobraniem materiału do badań. Posiadając komplet badań trzeba udać się do lekarza medycyny pracy, który to w przypadku braku przeciwwskazań wydaje stosowne oświadczenie pozwalające na wykonywanie prac na wysokościach.

Badania wysokościowe Kraków a bezpieczna praca na wysokości

Od wielu lat medycyna pracy Kraków specjalizuje się w wykonywaniu badań pracowniczych. Placówka ta potrafi zadbać o zdrowie i zadowolenie pracowników wykonujących pracę na wysokości. Kraków, przychodnia CMC-center to tu pracują tutaj doświadczeni oraz kompetentni lekarze, którzy potrafią zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, wieku pracowników oraz charakteru działalności firmy. W placówce tej wykonywane są zarówno badania wstępne, jak i okresowe. Badania pacjentów którzy ukończyli 50 rok życia są ważne przez 1 rok. Z kolei młodsze osoby otrzymują oświadczenie, które uprawnia do prac na wysokości przez okres 2 lub 3 lat.

Dodaj komentarz