Atopowe zapalenie skóry głowy (AZS) – objawy i leczenie

831 0

Atopowe zapalenie skóry może być bardzo uciążliwe. Swędzenie, zaczerwienienie to najczęstsze objawy towarzyszące tej chorobie. Najczęściej zmiany skórne pojawiają się na łokciach, kolanach, skórze głowy. Kiedy schorzenie to dotyka głowy, najczęściej dochodzi do osłabienia kondycji włosa a czasem do łysienia. Przy pierwszych objawach należy udać się do specjalisty po pomoc. 

Co warto wiedzieć o przyczynach zachorowania?

Choroba ta ma podłoże alergiczne. Przyczyną są często czynniki genetyczne i środowiskowe. Warto podkreślić, że objawy mają charakter zmienny i często nawrotowy.  W przypadkach, gdzie schorzenie przeniosło się genetycznie, występuje zaburzenie w budowie warstwy naskórka i przez to organizm jest pozbawiony prawidłowej bariery ochronnej. Innymi z  przyczyn wywołującą chorobę mogą być zarówno składniki znajdujące się w pożywieniu, jak i czynniki znajdujące się w powietrzu na przykład: roztocza czy pyłki, dlatego jesienią i wiosną zapalenie często przybiera na sile. Dowodzi się, że zła dieta i przewlekły stres mogą nasilać objawy towarzyszące AZS.  

Jakie są najczęstsze oznaki choroby?

Świąd, zaczerwienienia – to pierwsze sygnały, które powinny wzbudzić czujność. Wraz z rozwojem choroby na skórze mogą pojawić się różne wykwity: łuski, strupy, krostki. Kiedy alergiczne zapalenie obejmuje skórę głowy, sięga również zazwyczaj karku, małżowin usznych czy czoła. 

Jak leczyć to schorzenie? AZS to choroba przewlekła i pacjent walczy z jej nasileniem przez cały czas. W przypadku chorób skóry głowy kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja. W niektórych przypadkach, po konsultacji z lekarzem, prowadzi się również leczenie farmakologiczne. Kluczem, jest jednak dobór odpowiednich środków pielęgnacyjnych, które dadzą ulgę objawom takim jak świąd, łuszczenie skóry. Marka Vis Plantis stworzyła linię produktów dedykowanych skórze atopowej. Są to kosmetyki do skóry atopowej dla dorosłych, które minimalizują uczucie suchości,  swędzenia. Składniki aktywne zawarte tam, ograniczają skłonność do tworzenia stanów zapalnych skóry i poprawiają jej odporność

Dodaj komentarz