Usunięcie macicy dolegliwości – porady ginekologa

567 0

Usunięcie macicy samo w sobie jest trudnym zabiegiem. Warto dodać, że na samym zabiegu się nie kończy – oprócz tego trzeba liczyć się z powikłaniami po usunięciu macicy. O czym warto pamiętać w takiej sytuacji?

Usunięcie macicy dolegliwości i choroby

Usunięcie macicy (w medycynie zabieg ten jest określany jako histerektomia) jest wykonywany przez chirurga, jeśli u pacjenta wystąpiły także takie groźne schorzenia jak na przykład:

  • mięśniaki macicy – łagodne guzy, które mogą powodować krwawienie oraz problemy z ciążą,
  • endometrioza – schorzenie, które w skrajnych sytuacjach może spowodować silne, nawracające bóle oraz problemy z płodnością. W sytuacji, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi skutku, konieczne może okazać się przeprowadzenie zabiegu usunięcia macicy,
  • bóle menstruacyjne – jeśli są one silne i pojawiają się regularnie pomimo terapii z użyciem środków farmakologicznych, niezbędne może okazać się usunięcie macicy.

Zasadniczo, głównym powodem, dla którego lekarz decyduje się na zabieg histerektomii, jest pojawienie się u kobiety choroby nowotworowej macicy. Ponadto, taka konieczność może zajść w przypadku zakażeń, silnych stanów zapalnych itp.

Usunięcie macicy dolegliwości. Porady i zalecenia

Zanim zapoznasz się z naszymi zaleceniami, musisz oczywiście zdawać sobie sprawę z tego, że kluczowe są porady udzielone przez lekarza (do takich należy np. ginekolog). Nasz tekst powinien służyć raczej jako ogólne informacje, które pokazują, jak ważny jest to problem. W zależności od sposobu przeprowadzenia zabiegu oraz stanu pacjentki mogą wystąpić takie dolegliwości jak na przykład suchość pochwy, która może doprowadzić do dyskomfortu podczas stosunku seksualnego czy innych codziennych aktywności. Można temu zaradzić poprzez stosowanie nawilżaczy pochwy lub terapię hormonalną.

Innym potencjalnym problemem jest zwężenie szyjki macicy czy nietrzymanie moczu. Dolegliwości te mogą być spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy lub uszkodzeniem nerwów wskutek zabiegu.

Kobiety po usunięciu macicy mogą również odczuwać bóle w okolicach kręgosłupa, kości, mięśni i brzucha w związku ze zmianami w położeniu narządów wewnętrznych.

Ogólnie rzecz biorąc, pacjentka w okresie rekonwalescencji powinna powstrzymać się od takich aktywności, które wiążą się z poważnym wysiłkiem fizycznym. Zbyt intensywne działania mogłyby spowodować rozluźnienie się szwów, co mogłoby spotęgować opisane w tekście dolegliwości. To właśnie dlatego zazwyczaj przepisuje zwolnienie chorobowe na trzydzieści dni – jest to minimalny czas potrzebny, by organizm kobiecy mógł się wystarczająco zregenerować.

Literatura:
1. Opieka pooperacyjna sprawowana nad pacjentką po zabiegu usunięcia mięśniaków macicy metodą laparoskopii w znieczuleniu ogólnym, Seweryn Katarzyna, Chorąży Monika, Kulikowska Agata, Snarska Katarzyna.

  1. USUNIĘCIE MACICY W OKRESIE OKOŁOPORODOWYM I W POŁOGU W SIEDEMNASTOLETNIM MATERIALE KLINICZNYM, Studia Medyczne 2013; 29(1): 45–50.

Dodaj komentarz