Do czego używany jest dermatoskop

329 0

Jednym z najczęściej wykorzystywanych urządzeń do diagnozy zmian skórnych jest dermatoskop. Jest to przyrząd, który umożliwia zbadanie ich w dużym powiększeniu i ocenę pod kątem kancerogennym. Najbardziej zaawansowane dermatoskopy posiadają wbudowaną kamerę wideo, która umożliwia podgląd zmian na ekranie komputera. Co jeszcze warto wiedzieć na temat samego badania dermatoskopem?

Dermatoskop — do czego służy?

Zapewniający wielokrotne powiększenie dermatoskop to urządzenie kluczowe w diagnostyce nowotworów skóry. Badanie to przeprowadza się przede wszystkim w celu wykrycia czerniaka, który jest najbardziej niebezpiecznym nowotworem złośliwym. Dzięki temu można szybko usunąć zmianę wraz z minimalną ilością tkanki zdrowej, a następnie przesłać ją do badania histopatologicznego.

Dermatoskop, do czego służy jeszcze? Urządzenie jest bardzo przydatne podczas badań skóry pod kątem objawów niektórych chorób wenerycznych. Za pomocą tego przyrządu można też zbadać zmiany wywołane świerzbem, a także trzony włosów, fragmenty paznokci, czy też łożyska naczyniowe wału paznokciowego. To ostatnie badanie jest istotne w kontekście wykrycia niektórych chorób reumatologicznych i autoimmunologicznych.

Jak wykonuje się badanie dermatoskopem?

Badanie skóry (lub wytworów naskórka) za pomocą dermatoskopu nie wymaga wcześniejszego przygotowania. W miarę możliwości skóra powinna być przemyta, oczyszczona i pozbawiona preparatów natłuszczających i kosmetycznych. Co ważne, samo badanie nie wywołuje uczucia dyskomfortu. W jego trakcie wykonywane są dokładne oględziny powstałej zmiany. Na ich podstawie (a także na podstawie doświadczenia osoby badającej) przeprowadzana jest wstępna diagnoza zmiany. Oględziny skóry mikroskopem dermatoskopowym są wykonywane przez lekarza dermatologa.

Badanie dermatoskopem — o czym powiadomić lekarza?

W celu zwiększenia skuteczności oceny stanu zmian skórnych warto poinformować lekarza o wszystkich niepokojących nas zjawiskach związanych z tą zmianą. Poinformujmy go o:

  • czasie trwania danej zmiany,
  • szybkości, z jaką zmienia ona swój dotychczasowy rozmiar,
  • towarzyszących zmianie objawach (np. świąd, ból, pieczenie),
  • wypływających z niej płynach ustrojowych (krwi, ropie),
  • występowaniu dermatologicznych chorób nowotworowych w rodzinie,
  • ewentualnym, podejmowanym wcześniej leczeniu zmiany.

Mówiąc wprost — czym jest dermatoskop? Jest to urządzenie, które może uratować nasze życie. Dzięki niemu można zdiagnozować szereg schorzeń o podłożu dermatologicznym i nie tylko. Dlatego każdy, kto ma jakiekolwiek podejrzenia dotyczące zmian skórnych, powinien jak najszybciej poddać się temu badaniu.

Dodaj komentarz