Dieta sokowa czym jest i jakie są efekty detoksu sokowego

648 0

W ostatnim czasie bardzo popularne stało się oczyszczanie organizmu z różnego rodzaju toksyn. Nieprawidłowy tryb życia – używki, nieodpowiednia dieta, brak ruchu, wszystko to sprawia, że organizm staję się bardzo obciążony, co skutkuje mniejszą wydajnością i ogólnym złym samopoczuciem. Rozwiązaniem, według niektórych ekspertów, ma być dieta sokowa. Detoks organizmu następuje poprzez spożywanie soków warzywno-owocowych. Soki powinny zastąpić posiłki przez kilka dni. Rekomendowana długość diety wynosi od 3-5 dni. Na rynku dostępna jest już bogata oferta przeznaczona dla takich diet. Producenci soków dla urozmaicenia swoich produktów stosują superfoods m.in. jarmuż czy nasiona chia, uzupełnieniem są produkty przeciwzapalne, takie jak: miód, imbir, sól himalajska.

 Jakie korzyści i efekty płyną z detoksu?

Dieta ta, w swoim założeniu, powinna przede wszystkim oczyścić organizm z zalegających w organizmie zanieczyszczeń. Poza tym powinna:

  • Zwiększyć odporność organizmu;
  • Odciążyć układ trawienny;
  • Dodać energii i sił. 
dieta sokowa

Czy warto stosować detoks sokowy?

Mimo zapewnień wielu ekspertów, producentów temat detoksu ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Profesjonalni dietetycy odradzają stosowanie jakichkolwiek detoksów, mówiąc przy tym, że organizm oczyszcza się sam przy pomocy wątroby oraz nerek. Nie rekomendują korzystania z usług specjalistów, którzy promują detoks sokowy, ponieważ szkodliwość takich praktyk można wytłumaczyć nauką. Nie da się pokryć dziennego zapotrzebowania samymi sokami, takie diety to głodówki, które w rezultacie prowadzą do osłabień i niedoborów. 

Zatem, czy jest jakiś sposób aby wspomóc oczyszczanie?

Aby wspomóc swój organizm, należy przede wszystkim zadbać o regularny sen, nawadnianie, zbilansowane posiłki, aktywność fizyczną (nie zapominając o aktywności spontanicznej, np. wchodzenie po schodach zamiast windą). Żeby poczuć się lepiej, nabrać sił należy zadbać o swoje zdrowie psychiczne i pozwolić sobie odpocząć, dzięki temu odciążony organizm wróci do pracy ze zdwojoną siłą. 

Dodaj komentarz