Aby wygrać walkę z uzależnieniem, należy na początku zdać sobie sprawę z tego m, że jest się chorym. Gdy sprawa jest jasna i alkoholik ma świadomość problemu, może się zwrócić o pomoc finansowaną ze skarbu Państwa. W Opolu mogą to być:
- Urząd Miasta Opole
- MOPR Opole
- Wojewódzki Ośrodek Leczenia Odwykowego
- Grupy wsparcia AA
Chory może dodatkowo wesprzeć się pomocą ze stron prywatnych gabinetów psychoterapeutycznych.
Trzeźwość a efekty psychoterapii
Głównym warunkiem udanej drogi jest jednak pozostawanie w permanentnym stanie trzeźwości. Dzięki temu:
- podjęta psychoterapia przyniesie szybkie efekty
- chory odbuduje szczęśliwe życie rodzinne
- nastąpi poprawa sytuacji zawodowej i ekonomicznej chorego
- rozwinie się samorozwój chorego – zyska on większą świadomość, pewność siebie, umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, a także będzie mógł realizować swoje osobiste cele
- chory zyska wyższy status społeczny
- chory zregeneruje swoje zdrowie i zyska szansę długiego życia
Warto dodać, że stan permanentnej trzeźwości będzie również gwarancją na wyrwanie się z błędnego koła alkoholickiej rzeczywistości, polegającej na egzystencji „od leczenia do leczenia”. Bliżej rzecz ujmując, często bywa tak, że po detoksie i terapii w ośrodku leczenia uzależnień, chory po opuszczeniu leczenia w trybie zamkniętym od razu wpada w ciąg alkoholowy.
Co robić, by ponownie nie popaść w ciąg alkoholowy?
By wyrwać się z uwikłania w życie ciąg – odwyk – ciąg – odwyk, chory powinien kategorycznie przestać pić. Pomóc w tym może zgłoszenie się na zabieg zaszycia alkoholowego. Dzięki temu alkoholik nabiera awersji do trunków i może pozostać w stanie trzeźwości aż do 12 miesięcy. To czas na efektywną terapię i odbudowanie szczęśliwego życia.
W Opolu wszywkę alkoholową wykonuje Centrum Medyczne Alkomedica. Zabieg nie wymaga skierowania lekarskiego i jest dyskretny. Podjęcie decyzji o zastosowaniu wszywki alkoholowej jest indywidualne, zaś ceny można znaleźć tu https://www.opole.alkomedica.pl/cennik.html#cena-wszywki-alkoholowej.