Jak widzi astygmatyk

636 0

Astygmatyzm to jedna z wielu wad wzroku, która charakteryzuje się dość częstym występowaniem. Powoduje ona nieostre widzenie obiektów znajdujących się w różnej odległości. Wada ta pojawia się w każdym wieku i bardzo często towarzyszy także innym wadom wzroku, mianowicie pojawia się w przypadku krótkowzroczności i dalekowzroczności. Przekonaj się również, jak widzi astygmatyk!

Astygmatyzm i najważniejsze informacje

Astygmatyzm to wada wzroku, w wyniku której powierzchnia oka nie ma regularnego kształtu. Powierzchnia rogówki lub soczewki przypomina natomiast piłkę do gry w rugby i daleko jej od właściwego kształtu. Wspomniana budowa bezpośrednio wpływa na jakość widzenia, ponieważ wpadające do oka światło ulega rozproszeniu. W efekcie powstaje rozmyty obraz. Wspomniany kształt bardzo zaburza prawidłowe powstawanie obrazu na siatkówce, dlatego jest on niewyraźny i nieostry.

Warto zauważyć, że astygmatyk ma problemy z prawidłowym widzeniem przedmiotów położonych blisko niego i daleko. Zarysy obiektów są zamazane, czasem obraz porównywany jest do pływającego. Wada ta powoduje szereg problemów w czasie codziennego funkcjonowania w trakcie czytania, nauki lub pracy. Pojawiają się trudności z prowadzeniem samochodu i wieloma innymi czynnościami. Dodatkowo nieskorygowana wada powoduje zmęczenie, bóle głowy, częste mrużenie oczu oraz niewyraźny obraz.

Wielokrotnie astygmatyzm współistnieje z innymi wadami wzroku, mianowicie: krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. W efekcie powstaje dość złożona wada wzroku, która wymaga specjalistycznej korekcji dobranej przez specjalistę. Dlatego w przypadku zauważenia problemów ze wzrokiem warto niezwłocznie udać się do okulisty lub optometrysty, który wykonana badanie wzroku i w razie konieczności zaproponuje właściwe leczenie w postaci soczewek kontaktowych lub okularów.

Korekcja wzroku w przypadku astygmatyzmu

Wielu pacjentów wciąż sądzi, że astygmatyk może nosić tylko okulary korekcyjne. Nic bardziej mylnego! W przypadku regularnej wady wzroku może skorzystać z miękkich torycznych soczewek kontaktowych, które doskonale korygują indywidualne różnice w kształcie oka oraz umożliwiają poprawne skupianie się światła na siatkówce. Proponowane soczewki to jeden z wielu produktów, jakie można znaleźć na acuvue.pl. Produkty marki ACUVUE opracowane z myślą o astygmatykach wykorzystują nowoczesną technologię ASD, która zapewnia ostre i wyraźne widzenie przez cały dzień.

Dlaczego warto wybrać sprawdzone i wysokiej jakości soczewki kontaktowe? To doskonały pomysł, jeśli prowadzimy aktywny tryb życia i cenimy sobie komfortowe rozwiązania. W niektórych sytuacjach okulary ograniczają naszą swobodę ruchu, dodatkowo czasem mogą one ulec zniszczeniu. Okulary parują, ograniczają pole widzenia, brudzą się i czasem są przyczyną kłopotliwych odblasków. Inaczej jest w przypadku soczewek kontaktowych, które bezpośrednio przylegają do powierzchni oka. Nowoczesne produkty są wykonane z miękkich i wysoce elastycznych materiałów, które zapewniają odpowiednie nawilżenie oka oraz ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Dodaj komentarz